[-]
کلمات کلیدی
چیست کاربرد تیم سازی دارد disc تکنیک چه

تکنیک DISC چیست و چه کاربرد در تیم سازی دارد
#1
تکنیک DISC چیست و چه کاربرد در تیم سازی دارد

مدل دیسک یک تکنیک روانشناختی برای شناخت تیپ شخصیتی افراد است 
مدیریت و هدایت مناسب رفتار فردی و گروهی یکی از ضرورت های زندگی و کار است که این موضوع نیازمند شناخت تیپ شخصیتی خود و دیگران است این مدل توسط یکی از روانشناسان دانشگاه هاروارد به نام دکتر ویلیام مولتون مارستون  برای شناخت و پیش بینی تیپ شخصیتی افراد ابداع شده است 
به موجب فرضیه این روانشناس، رفتار تمامی افراد با توجه به ۴ خصیصه اصلی قابل پیش‌بینی است. 
آنچه در مورد تست دیسک می بایست مد نظر قرار داد این است که این تست تحت هیچ عنوان شخصیت افراد را تحلیل نمی‌کند بلکه نشان می‌دهد که کدامیک از ۴ حالت در شخص غالب است.
این چهار حالت به شرح زیر است.

Dominant
افرادی که نه تنها برون گرا هستند بلکه در عین حال کار برایشان مهم است اصطلاحاً تیپ D هستند (معنی لغوی Dominant با نفوذ، با سلطه، مسلط و … است). این تیپ افراد غالباً روی نتایج، حل مشکلات و مسائل و نتیجه متمرکز هستند.

Inspiring 
افرادی که برون گرا هستند  اما بیشتر به روابط انسانی متمایل هستند جزو تیپ I هستند (معنی لغوی واژه Inspiring الهام بخش است.) این گروه بیشتر تمایل دارند تا روی تعامل با سایر افراد، لذت بردن از لحظات زندگی و خوش بودن تمرکز کنند. این افراد منبع انرژی مثبت بوده و سعی می کنند زندگی و روابط با نشاطی داشته باشند.

Supportive 
افرادی که درون گرا هستند و در عین حال روی روابط انسانی متمرکز می‌باشند اصطلاحاً S هستند به نحوی  که بر ایجاد و  حفظ روابط انسانی،‌ دوستی ،  صلح و آرامش و به طور کلی هارمونی متمرکز می باشند (معنی لغوی Supportive حامی، حمایت گر و پشتیبان است).

Cautious
افرادی که درون گرا هستند اما بر خلاف تیپ S، کار برایشان مهم‌تر از روابط انسانی است اصطلاحاً C نامیده می شوند (معنی لغوی Cautious محتاط است). این افراد بیشتر روی حقایق، قوانین و مقررات تمرکز می کنند.

نکته مدیریتی
از دیدگاه مدیریتی آنچه در تیم سازی و کار گروهی اهمیت دارد ایجاد انسجام و کارایی تیمی با استفاده از بکارگیری اقراد مختلف  با دانش ، تجربه و توانمندی های مکمل است چنین تیم هایی در صحنه عمل کارایی و اثربخشی مناسب دارند.
پاسخ
  


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تکنیک های مصاحبه masoomi 0 1,028 05-30-2014، 10:18 PM
آخرین ارسال: masoomi

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع:
1 مهمان