[-]
کلمات کلیدی
بیماری فرسودگی نشویم؟ مبتلا شغلی چگونه

چگونه به بیماری فرسودگی شغلی مبتلا نشویم؟
#1
چگونه به بیماری فرسودگی شغلی مبتلا نشویم؟
پیام خانلری- دانشجوی کارشناسی ارشد ارگونومی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا: چندی پیش سازمان جهانی بهداشت (WHO) فرسودگی شغلی یا کار زدگی را رسماً یک بیماری اعلام کرد.
 این بیماری از سال 2022 میلادی به طور جهانی به رسمیت شناخته می‌شود و نمونه‌هایی برای تشخیص، درمان و پوشش دهی علائم فرسودگی شغلی برای ارائه‌ دهندگان خدمات درمانی و بیمه‌گران فراهم خواهد شد.
 احساس کمبود انرژی، خستگی و فرسودگی
٢. افزایش فاصله روحی با شغل یا احساسات منفی گرایی یا احساس پوچی نسبت به شغل
٣. کاهش کارآمدی حرفه‌ای و شغلی

فرسودگی شغلی به سلامت، شادی، روابط و عملکرد شغلی آسیب می‌رساند و بهره‌وری افراد را به شدت کاهش می‌دهد. برای این‌که بدانید آیا دچار فرسودگی شغلی شده‌اید یا خیر بهترین راه این است که عملکرد خود را با یک سال گذشته مقایسه کنید. اگر احساس کردید که عملکرد شما کاهش یافته است، نشانه‌ فرسودگی شغلی در شماست. نشانه دیگرِ فرسودگی زمانی است که همیشه احساس خستگی می‌کنید و این خستگی می‌تواند احساسی، روانی یا فیزیکی باشد. نبود انگیزه برای انجام کار، احساسات منفی، افت عملکرد شغلی و استرس از دیگر نشانه‌های فرسودگی شغلی است. اگر به فرسودگی شغلی دچار شده‌اید و این علائم را دارید باید چه کارهایی انجام بدهید؟  

یکی از راهکارهای مهم برای خلاص شدن از فرسودگی و خستگی، استراحت و خواب کافی است. با توجه به این‌که تحقیقات نشان می‌دهد داشتن کمتر از ۶ ساعت خواب در شب یکی از عوامل خطر برای فرسودگی شغلی است به خصوص که خواب ضعیف می‌تواند بر عملکرد و بهره‌وری شغلی شما تأثیر منفی داشته باشد، بنابراین توصیه می‌شود افراد در 24 ساعت حداقل 7 ساعت بخوابند علاوه بر این خواب می‌تواند حافظه شما را بهبود ببخشد.  

علاوه بر خواب کافی، مدیتیشن، گوش دادن به موسیقی، خواندن کتاب، پیاده‌روی یا ملاقات با دوستان و وقت گذراندن با خانواده می‌تواند در درمان و جلوگیری از فرسودگی شغلی به شما کمک کند.  همان‌طور که فناوری جدید می‌تواند باعث افزایش بهره‌وری شود به همان میزان نیز می‌تواند فشارهای حاصل از کار را به زمان‌هایی که با خانواده هستید، تعطیلات و هنگامی که مشغول انجام فعالیت‌های اجتماعی هستید منتقل کند، بنابراین بهتر است با خاموش کردن تلفن همراه و انتخاب زمان‌هایی مشخص برای حضور در فضای مجازی از فشارهای کاری کم کنید. با توجه به این که نگرانی از فراموش کردن کارها باعث فرسودگی می‌شود به همین دلیل بهتر است یک فهرست از کارهایی که باید روزانه انجام بدهید در دفتر یادداشت خود بنویسید و روزانه آن را بررسی کنید.
پاسخ
  


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  فرسودگی شغلی به طور رسمی در فهرست طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها (ICD) قرار گرفت masoomi 0 45 06-02-2019، 10:04 AM
آخرین ارسال: masoomi
  چگونه یک ایستگاه کاری ارگونومیک ایجاد کنیم masoomi 0 278 09-07-2018، 06:36 PM
آخرین ارسال: masoomi

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع:
1 مهمان