[-]
کلمات کلیدی
کیسه‌ای بگ فیلترهای فیلتر

فیلترهای کیسه‌ای (بگ فیلتر)
#1
فیلترهای کیسه‌ای (بگ فیلتر):
 نوعی از سیستم‌های غبار زدایی دارای راندمان بالا می‌باشند. این فیلترها که شامل کیسه‌های عمودی به قطر ۲۰۰-۱۴۰ میلی‌متر و ارتفاع ۳۲۰۰-۲۳۰۰ میلی‌متر می‌باشند و به طور معمول تعدادی از کیسه‌ها را در یک محفظه فلزی به طور موازی در کنار هم قرار می‌دهند و جریان غبار از درون آن عبور می‌کند. این نوع فیلترها برای ذراتی با قطر حدود یک میکرون به کار می‌روند و اگر به طور مناسب طراحی شوند دارای راندمان پالایش ۹۵ درصد خواهند بود.
 فیلتر هواساز، فیلتر هواساز فیلترهای هوا همیشه در حال گرفتن گردو غبار برای ارائه هوایی تمیز در ساختمان‌ها کار می‌کنند. فیلترها در ابتدای دستگاه نصب می‌شوند تا هرگونه آلودگی را در پایین دست جریان به خود جذب کند. فیلترها بسته به میزان تصفیه هوا در امتداد هم تعبیه می‌شوند تا به ترتیب از ذرات درشت به ریز هوا را تصفیه کنند. فیلترهای پانلی از لحاظ جایگزینی و نگه‌داری، ارزان‌تر از فیلترهای کیسه‌ای هستند.
عمر کارکرد یک فیلتر با نظارت برافت فشار جریان هوا ارزیابی می‌شود که توسط یک فشارسنج یا یک سوییچ فشار متصل به سیستم کنترلی ساختمان آلارم می‌دهد. (یعنی فیلتر کثیف شده و هوا را از خود عبور نمی‌دهد.) اگر فیلتر گرفتگی داشته باشد، از آن جایی که فن مدام در حال کار است و هوا را می‌راند به فیلتر فشار وارد می‌کند و باعث افتادن آن می‌شود در نتیجه هوای آلوده به کانال‌ها راه پیدا می‌کند.
روش‌های قرارگیری در مسیر جریان: به دو روش می‌توان فیلترهای کیسه‌ای را در معرض جریان غبار قرارداد:
نصب بعد از هواکش: جریان به داخل سیستم دمیده شود ولی به لحاظ اینکه دستگاه در فشار بالاتر از جوکار خواهد کرد این امکان بسیار زیادی برای بروز نشت غبارهای آلوده وجود دارد. بنابراین این روش مطرود است.
نصب قبل از هواکش: جریان از داخل سیستم مکش شود. در این روش چون دستگاه در فشاری پایین‌تر از فشار جو کار می‌کند امکان نشت وجود نخواهد داشت. در ضمن اجزا متحرک هواکش با ذرات غبار برخورد ندارند. بنابراین جریان از دستگاه مکش می‌شود.
روش‌های تمیز کردن فیلتر: با جذب غبار توسط الیاف فیلتر، ضخامت لایه اولیه فیلتر افزایش می‌یابد و بنابراین افت فشار در فیلتر افزایش خواهد یافت که این امر منجر به کاهش راندمان و اتلاف انرژی می‌گردد. لذا باید روشی اتخاذ شود تا این لایه شکسته شود و از بین برود. دو روش عمده برای این کار موجود است.
غبار روبی با روش مکانیکی: مبنای آن تولید یک حرکت نوسانی با فرکانس خاص در راستای محورهای X یا Y است، از معایب روش فوق این است که دستگاه باید در مقابل بارهای دینامیکی نیز مقاومت لازم را داشته باشد.
غبار روبی به روش جت پالس: اساس کار روش پالس جت به این صورت است که جریانی از هوای فشرده با فشار حدود 5/7 بار به مدت 1/0 ثانیه و با فرکانسی که متناسب با شرایط کار سیستم است در جهت عکس جریان به فضای مابین کیسه‌ها تزریق می‌شود و باعث ایجاد آشفتگی شدید و در نتیجه جدایی غبار از روی سطح الیاف می‌گردد.

منابع مورد استفاده:هواکش نگاهی کاربردی، ریاضی کرمانی، انتشارات سارا، ۱۳۸۱
پاسخ
  


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  فیلترهای نمونه برداری masoomi 0 943 03-31-2016، 06:16 PM
آخرین ارسال: masoomi

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع:
1 مهمان