[-]
کلمات کلیدی
انتخاب نکاتی رابطه ایرپلاگ

نکاتی در رابطه با انتخاب ایرپلاگ
#1
نکاتی در رابطه با انتخاب ایرپلاگ EARPLUG SELECTION TIPS

چگونه می‌توان تشخیص داد کدام ایرپلاگ‌ها بهترین تناسب را با گوش کارکنانمان دارند؟
تصور کنید یکی را جهت خرید کفش برای خودتان با این سفارشات به فروشگاه می‌فرستید؛ هر اندازه‌ای، هر شکلی، هر سلیقه‌ای و...  با این فرض که واقعاً برایتان اهمیتی ندارد!. رویکرد اکثر مردم در رابطه با انتخاب ایرپلاگ همین طرز تفکر کوته‌بینانه می‌باشد. فرضیه عمومی این است که؛ هر ایرپلاگی که در گوش من قرار گیرد از شنوایی من محافظت خواهد کرد و مشخصات آن اهمیتی ندارد. در حقیقت کانال گوش انسان دارای اندازه‌ها و اشکال مختلفی است که از هر دو عامل تناسب و سطوح محافظتی ایرپلاگ تاثیرپذیر می‌باشد، به علاوه راحتی گوش و عدم احساس فشار در داخل کانال گوش نیز عامل تاثیرگذاری می‌باشد.
مسئولین کارگاه‌هایی که سفارش خرید ایرپلاگ با فقط یک اندازه و یک شکل را می‌دهند، در واقع تلاش‌های انجام گرفته جهت مراقبت از شنوایی کارکنان را با شکست مواجه می‌سازند. چرا گوناگونی ایرپلاگ ها این‌قدر اهمیت دارد؟ بر اساس مطالعه انجام گرفته در رابطه با اندازه کانال گوش در نژادها و جمعیت‌های مختلف؛ نتایج مبنی بر کوچک‌تر بودن تقریباً 20 درصدی اندازه کانال گوش خانم‌ها نسبت به آقایان به‌دست آمده است، همچنین افرادی که از نسل‌های آسیایی و آفریقایی بودند کانال گوش کوچک‌تری نسبت به نسل‌های اروپایی در مقایسه جمعیتی داشتند. فراتر از داده‌های آماری جمعیتی در رابطه با اندازه، اختلاف‌های بارزی نیز در رابطه با شکل کانال گوش افراد وجود دارد.
یکی از مزایای ارائه متنوع اشکال و اندازه‌های وسایل محافظت شنوایی در حقیقت این نکته است که مبلغ خرید تمام شده عموماً بدون افزایش بوده و یا با افزایش ناچیزی همراه می‌باشد. کارگاهی که یا 1000 عدد ایرپلاگ از یک نوع سفارش بدهد و یا تعداد 250 عدد در 4 نوع مختلف خریدار کند، قیمت تمام شده در دو حالت تقریباً برابر می‌باشد. اما هر چقدر تنوع بیشتر می‌گردد گوش‌های بیشتری از کارکنان با ایرپلاگ ها متناسب شده و به طور مشخص، محافظت برای تعداد بیشتری از کارکنان فراهم می‌گردد.
آزمایش تناسب وسایل محافظت شنوایی به کاربر اجازه می‌دهد که محافظ‌های شنوایی گوناگونی را که ممکن است برای او مناسب باشند را امتحان کند. غالباً اولین ایرپلاگ انتخاب شده توسط کارکنان به عنوان بهترین گزینه برای آنها نمی‌باشد. وانگهی با وجود چندین نوع از ایرپلاگ، تصمیم گیری می‌تواند در رابطه با اینکه کدام ایرپلاگ برای کاربر مورد نظر انتخاب بهتری باشد سخت گردد. چه اقدامی مشاور ایمنی می‌بایست انجام دهد بعد از زمانی که کاربر از اولین ایرپلاگ خود محافظت کمی می‌گیرد؟ 
اقدام بر اساس اطلاع از گزینه های ذیل: 
اندازه: همانند چوب پنبه‌ای که درب بطری را می‌پوشاند (اگر بزرگ‌تر از دهانه بطری باشد نمی‌توان آن را داخل نمود و اگر کوچک‌تر باشد مایعات بطری از کنار آن نشت می‌کند)، ایرپلاگی که خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک باشد هرگز نمی‌تواند عایق صوتی خوبی باشد. به دهانه کانال گوش کاربر جهت تشخیص اینکه آیا ایرپلاگ با اندازه دیگری مناسب خواهد بود نگاه کنید. بله، ایرپلاگ ها در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و چیزی به عنوان یک ایرپلاگ برای تمامی اندازه‌ها مناسب می‌باشد وجود ندارد. ترکیب توصیه شده اندازه‌ها و اشکال جهت بهتر ساختن تناسب ایرپلاگ ها با گوش کاربران در کارگاه چه خواهد بود؟ نتایج به‌دست آمده از هزاران آزمایش تناسب در کارگاه‌های مختلف نشان داده‌اند که 4 نوع ایرپلاگ های ذیل، دست کم تناسب مطلوبی را ارائه می‌دهند:
ایرپلاگ بزرگ از جنس فوم         ایرپلاگ بزرگ با قابلیت استفاده مجدد 
ایرپلاگ کوچک‌تر از جنس فوم      ایرپلاگ کوچک‌تر با قابلیت استفاده مجدد 
شکل: بعلاوه اندازه‌های مختلف، کانال‌های گوش دارای اشکال مختلفی نیز می‌باشند. اگر تعدادی از کانال‌های گوش دایره‌ای باشند (با ایرپلاگ های پله‌ای تناسب خوبی دارند)، اگر تعدادی از کانال‌های گوش بیضوی باشند (یا دهانه کانال گوش به شکل شکاف باشد) بهترین تناسب را با ایرپلاگ های از جنس فوم دارند. دهانه کانال گوش‌ها ممکن است دایره‌ای، بیضوی و یا به شکل شکاف باشند. 
برای اشکال بیضوی و شکافی، ایرپلاگ دایره‌ای با قابلیت مصرف مجدد فضای داخل کانال گوش را پُر نمی‌نماید که بهتر است از ایرپلاگ از جنس فوم استفاده گردد.
سهولت در قرار دادن داخل گوش: برخی از کارکنان با پیچاندن و یا وارد نمودن ایرپلاگ از جنس فوم به داخل کانال گوششان به علت محدود کردن مهارتشان و یا ایجاد درد داخل کانال گوش، به مشکل برمی خورند. ایرپلاگ از جنس فوم بدون قابلیت پیچش و یا از نوع قابل مصرف چندباره را امتحان نمایند. ایرپلاگی که دارای دسته می‌باشد  ممکن  است  برای  برخی  از کارکنان وارد نمودنش به داخل گوش آسانتر باشد. علاوه بر اندازه، شکل و سهولت در قرار دادن داخل گوش، تعداد زیادی از گزینه‌ها در ایرپلاگ ها موجود می‌باشند که در انتخاب صحیح ایرپلاگ بتوان از آنها استفاده نمود. عواملی از قبیل ذیل:
- دارای بند و یا بدون بند بودن
-  یک‌بار مصرف و یا چند بار مصرف بودن
-  ایرپلاگ هایی که از سر هم بندی قطعات مجزا می‌باشند (ایرپلاگ های مورد استفاده در صنایع غذایی)
-  میرایی به یک اندازه در فرکانس‌های مختلف

اما یک ویژگی بارزی که در همه ایرپلاگ ها موجود بوده و عامل خوبی جهت انتخاب ایرپلاگ نمی باشد؛ درجه کاهش سروصدا و یا NRR می باشد. فاکتور مذکور می تواند کاملاً گمراه کننده در انتخاب صحیح ایرپلاگ باشد. NRR ایرپلاگ عاملی بر حسب محاسبات داخل لابراتوار بوده و تخمین مقدار محافظت آن در شرایط ایده آل آزمایشگاهی و با تناسب از نظر شکل و اندازه ایرپلاگ با کانال دریافت کننده بدست آمده است. بر اساس پروتکل آزمایش مقدار NRR؛ ایرپلاگ های بزرگ از جنس فوم دارای درجه کاهش سروصدا بالاتری می باشند.

 اما اگر مدیر ایمنی ایرپلاگ هایی را فقط بخاطر داشتن NRR بالا انتخاب نماید، ضمن اینکه انتخاب او کاملاً مخالف سیاست تنوع تولید ایرپلاگ می باشد. مدیر ایمنی در عوض تعداد زیادی از کارکنان را خواهد یافت که نمی توانند ایرپلاگ بزرگ از جنس فوم را داخل گوش خود قرار دهند. اگر بزرگی به تنهایی معیار انتخاب قرار گیرد، تعداد زیادی از کارکنان مجبور می شوند ایرپلاگی را استفاده نمایند که ظاهراً در داخل گوش ها قرار گرفته، اما در حقیقت بعلت عدم تناسب با کانال داخلی گوش و کاهش سطح NRR نسبت به عدد درج شده محصول که بر روی جعبه اش نیز نخواهد رسید.

نویسنده: مجید یعقوبی دانش آموخته دانشگاه اصفهان


منابع مورد استفاده:
 howardleight.com
پاسخ
  


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  انتخاب و استفاده از وسایل حفاظت فردی در محیط کار masoomi 0 105 07-12-2019، 11:55 AM
آخرین ارسال: masoomi
  انتخاب، استفاده و نگهداری از دستكش‌های محافظ masoomi 0 1,009 06-10-2015، 07:46 PM
آخرین ارسال: masoomi

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع:
1 مهمان