[-]
کلمات کلیدی
بکارگیری اجتماعی کارگاه ایمنی نامه 25848 ابطال آیین مسئول شماره

ابطال آیین نامه بکارگیری مسئول ایمنی در کارگاه ها به شماره 25848 اجتماعی
#1
ابطال آیین‌نامه به‌کارگیری مسئول ایمنی در کارگاه‌ها به ﺷﻤﺎره 25848- 19/2/1394 ﻣﺼﻮب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

مطابق ماده 106 قانون کار، دستورالعمل‌ها و آیین نامه‌های اجرایی مربوط به این فصل (فصل چهارم قانون کار، حفاظت فنی و بهداشت کار، مواد 85 الی 106) به پیشنهاد مشترک وزارت کار و امور اجتماعی [تعاون، کار و رفاه اجتماعی] و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. از آنجا که آیین نامه معترض عنه در اجرای ماده 86 این قانون و بدون رعایت تشریفات مقرر در ماده 106 قانون مذکور و توسط وزیر کار و امور اجتماعی تهیه و امضاء شده است، مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وضع شده است و مستند به بند 1 ماده 12 و ماده 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می‌شود.

نوع فایل: دانلود PDF متن کامل ابطال آیین‌نامه به‌کارگیری مسئول ایمنی در کارگاه‌ها 
تعداد صفحات: 5 
.pdf   ابطال آیین‌نامه به‌کارگیری مسئول ایمنی در کارگاه‌ها.pdf (اندازه 136.88 KB / تعداد دانلود: 230)

آیین نامه بکارگیری مسئول ایمنی در کارگاه ها مصوب تاریخ 31/01/94
پاسخ
#2
گفتگو با مهندس گنجی کیا در خصوص ابطال آیین‌نامه مسئولین ایمنی در کارگاه‌ها: مسئولین ایمنی کشور نگران وضعیت شغلی خود نباشند!
روز یکشنبه مهندس گنجی کیا در گفتگو با خبرگزاری صابت (صدای ایمنی و بهداشت کار) توضیحاتی را در خصوص ابطال آیین نامه مسئولین ایمنی ارائه دادند.
✔️ وی به اشاره به نگرانی‌های مسئولین ایمنی از زمان ابطال این آیین نامه در دیوان عدالت، گفت: محتوای این آیین نامه هیچ گونه مغایرتی با قانون کار جمهوری اسلامی ایران نداشته و دیوان تنها به شکل تصویب این آیین نامه در شورای عالی حفاظت فنی ایراد داشته است که در این خصوص هم تفسیر صحیحی از ماده 106 قانون کار نداشته است.
✔️ گنجی کیا اضافه کرد: اعضا هیئت مدیره کانون مسئولین ایمنی و بهداشت کار کشور در حال رایزنی با مسئولین مربوطه  برای تدوین آیین نامه جدید در این حوزه و تصویب آن در شورای عالی حفاظت فنی می‌باشند و  چند راهکار برای جایگزینی این آیین نامه پیشنهاد و مقرر گردید که انجمن‌های صنفی مسئولین ایمنی و وزارت کار به طور موازی اهتمام لازم را در خصوص پیگیری این راهکارها داشته باشند. 
✔️ وی تاکید کرد که مسئولین ایمنی نگران وضعیت شغلی خود نباشند چرا که در تبصره 1 ماده 93 قانون کار و همچنین در تبصره 1 ماده 2 آیین نامه کمیته‌های حفاظت و بهداشت کار، ظرفیت لازم  برای به کارگیری مسئولین ایمنی و حفاظت فنی در نظر گرفته شده و این امر در دستور کار انجمن‌های صنفی قرار خواهد گرفت. 
✔️ رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی مسئولین ایمنی و بهداشت کار استان تهران خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه رأی دیوان عدالت اداری، رأی هیئت عمومی بوده است و طبق ماده 95 آیین دادرسی دیوان عدالت، احکام صادره از طریق دفتر هیئت عمومی به بخش اجرای احکام دیوان تا زمان چاپ در روزنامه رسمی و ابلاغ به دستگاه مربوطه  لازم‌الاجرا نمی‌باشد. وی در ادامه افزود: پیش‌نویس دفاعیه‌ای جهت ارائه در هیئت تجدید نظر دیوان در دست تهیه می‌باشد و از مدیران اجرای ادارات کل تعاون کار و رفاه اجتماعی در استان درخواست می‌شود تا زمان ابلاغ و تعیین تکلیف نهایی در این خصوص به همان روی‌هایی قبلی عمل نمایند.
✔️ گنجی کیا در پایان ضمن ابراز امیدواری برای تجدید نظر در این حکم با توجه به لزوم وجود آیین نامه مسئولین ایمنی و تأثیر فرهنگ ایمنی شکل گرفته از زمان تصویب آیین نامه به‌ کارگیری مسئولین ایمنی بر منافع ملی و صیانت از نیروی کار گفت: کارشناسان ایمنی در خط مقدم جامعه کار و تولید هستند و فقدان این متخصصان باعث مواجهه نظام قضایی با حجم زیادی از مسائل، شکایات و آسیب‌ها در حوزه حوادث ناشی از کار خواهد شد. ایشان همچنین از نشست فوق‌العاده انجمن‌های صنفی مسئولین ایمن  کشور با رییس محترم قوه قضاییه در آینده نزدیک نیز خبر داد و اعلام کرد تا زمان احقاق حقوق مسئولین ایمنی و بهداشت کار، پیگیر مطالبات این قشر از مراجع ذیصلاح خواهند بود.
پاسخ
  


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع:
1 مهمان