انجمن بهداشت حرفه ای ایران

نسخه‌ی کامل: مقاله بیس
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
تعریف مقاله بیس
منظور از مقاله به یس مقاله‌ای است که شما در پژوهش خود (چه نوشتن پایان نامه و چه نوشتن مقاله) از آن بیشترین استفاده را دارید.
در هر کار پژوهشی، پژوهشگر می‌تواند از چند مقاله و چند پایان نامه استفاده کند، اما در این‌ بین یک یا دو مقاله وجود دارد که در فرآیند نگارش پایان نامه، بیشترین کمک را به دانشجو می‌کند.
نوشتن پروپوزال از روی مقاله بیس
یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی در آغاز دوره و یا در حین گذراندن کارشناسی ارشد و یا دکتری، به زمینه علمی خاصی علاقه‌مند می‌شود.
بهتر است دانشجو هنگام انتخاب موضوع پایان‌نامه، علاقه خود و زمینه تخصصی استاد راهنمایش را در نظر بگیرد.
با توجه به طولانی بودن فرآیند نوشتن پایان‌نامه، وقتی دانشجو به موضوع انتخابی علاقه‌مند نباشد، نگارش پایان نامه از همان اولین روز برای او خسته‌کننده خواهد بود. حال اگر موضوع پایان نامه در حوزه تخصصی استاد راهنما نباشد، او نمی‌تواند به پیشرفت کار کمک کند و تمام سختی‌های پایان نامه بر دوش خود دانشجو خواهد بود.
اگر موضوعی در نظر نداشته باشد، استاد راهنما شما را کمک خواهد کرد و یک یا چند موضوع را که قابلیت انجام پژوهش را دارند به شما معرفی خواهد کرد. او همچنین چندین سایت و ژورنال‌های معتبر انگلیسی‌زبان به شما معرفی خواهد کرد تا مقاله جستجو کنید.
در ابتدای کار و پیش از نوشتن پروپوزال، دانشجو باید چندین مقاله مرتبط با موضوع انتخابی مطالعه کند تا بتواند پروپوزال خود را بنویسد.
دانلود مقاله به یس برای نوشتن پروپوزال و پایان‌نامه
از جمله سایت‌های معتبر برای جستجوی مقاله به یس عبارتند از: ساینس دایرکت  (Science Direct)
در این سایت در جعبه جستجو key Words، موضوع خود را وارد کنید. در این صورت مقالات مرتبط در صفحه نمایش نشان داده می‌شود.
در لینک‌های “معرفی سایت‌های علمی پژوهشی” و “دانلود پایان نامه” نحوه دانلود رایگان مقاله و پایان نامه توضیح داده شده است.
بعد از دانلود مقالات مرتبط با موضوع پایان نامه، چکیده مقالات را مطالعه کنید تا مطمئن شوید که هم سو با موضوع شما است.
بعد از مطالعه مقالات مختلف، یک یا دو مقاله خواهید یافت که از همه بیشتر به موضوع شما نزدیک خواهد بود. در واقع چنین مقاله‌ای، مقاله بیس کار پژوهشی شما خواهد بود و شما از این مقاله بیشتر از مقالات و پایان‌نامه‌های دیگر در نگارش بخش‌های مختلف پروپوزال و پایان نامه خود استفاده خواهید کرد.
در انتخاب مقاله بیس به چه نکاتی باید توجه کرد؟
در انتخاب مقاله بیس به نکات زیر توجه کنید:
مقاله‌ای انتخاب کنید که جدید بوده و در یکی دو سال اخیر منتشر شده باشد.
مقالات خود را از بین ژورنال‌های معتبر با ایمپکت فاکتور بالا انتخاب کنید. زیرا در چنین مجلاتی مقالات با سطح علمی بالا منتشر می‌شوند.
مقالاتی انتخاب کنید که همه متغیرهای پژوهشی شما را در برداد.
عنوان مقاله را حتماً چک کنید که در پایان نامه‌ها و مقاله‌های داخلی قبلاً کار نشده باشد. برای این کار به سایت ایرانداک مراجعه کنید. نحوه جستجو پایان نامه در ایراداک در لینک ” تکراری نبودن موضوع پایان نامه در ایران داک ” توضیح داده شده است.
در موضوعاتی که نیاز به توزیع پرسشنامه است، مقاله‌ای را به عنوان مقاله بیس انتخاب کنید که پرسشنامه استفاده شده در مقاله در ضمیمه مقاله پیوست شده باشد یا بتوان آن پرسشنامه را از منابع دیگر پیدا کرد.
اخبار چاپ مقالات ISI صفحه اصلی, چگونه مقاله بنویسیم, دسته‌بندی نشده, سایر, معرفی مجلات علمی, وبلاگ مقالات شریف یار
تعریف مقاله بیس, دانلود مقاله بیس برای نوشتن پروپوزال و پایان نامه, در انتخاب مقاله بیس به چه نکاتی باید توجه کرد؟, نوشتن پروپوزال از روی مقاله بیس.


منابع مورد استفاده:
sharifyar.org