[-]
کلمات کلیدی
upper ارزیابی ergointelligence rula پوسچر فوقانی ocra نرم ctd reba افزارهای si extremity اندام

نرم افزارهای ارزیابی پوسچر اندام فوقانی ErgoIntelligence Upper Extremity
#1
دانلود مجموعه نرم افزارهای ارزیابی پوسچر اندام فوقانی   ErgoIntelligence 
نرم‌افزار ErgoIntelligence Upper Extremity مجموعه‌ای از ابزارهای تحلیل ارگونومیکی شامل RULA، REBA، SI, OCRA و CTD Risk Index  است که با دریافت اطلاعات از کاربر و جمع بندی آنها تحلیل‌های ارگونومیکی را با استفاده از ابزارهای فوق انجام می‌دهد.

دانلود نرم افزار ErgoIntelligence UEA1.8 به همراه سریال نرم افزار

.rar   ErgoIntelligence_UEA.rar (اندازه 5.94 MB / تعداد دانلود: 830)

RULA مخفف Rapid Upper Limb Assessment است که اثر طرز قرار گرفتن بدن، تکرار کارها و وارد شدن نیروها را بر بدن اپراتور بررسی کرده و به هر یک امتیازی را نسبت می‌دهد و در نهایت یک امتیاز کلی را برای وضعیت بدن محاسبه می‌نماید. (RULA Grand Score) به این ترتیب فعالیت‌هایی که قسمت‌های بالای بدن (گردن، شانه‌ها، بازو و دست‌ها) را با خطر آسیب دیدگی مواجه می‌سازند مشخص می‌شوند. قسمت RULA از نرم‌افزار ErgoIntelligence با دریافت اطلاعاتی در مورد وضعیت قرار گرفتن بدن اپراتور RULA Grand Score را محاسبه نموده و پیشنهاداتی را برای اصلاح وضعیت کاری اپراتور ارائه می‌دهد.
[عکس: UEARULA.JPG]

REBA مخفف Rapid Entire Body Assessment  است که برای بررسی پوسچرهای خاص بدن به کار می‌آید. در این روش قسمت‌های مختلف بدن به‌طور جداگانه بررسی شده و بر حسب فاصله آنها از حالت طبیعی بدن امتیازی به هر یک نسبت داده می‌شود. سپس با توجه به این امتیازات، یک امتیاز کلی برای اپراتور محاسبه می‌شود. (REBA Grand Score)  این امتیاز نشان می‌دهد که سطح ریسک برای اپراتور چقدر است و برای بهبود وضعیت بدنی وی نیازی به انجام اقدامات اصلاحی وجود دارد یا خیر.
[عکس: UEAREBA.JPG]

SI این شاخص که مخفف Strain Index است بر مبنای شش متغیر محاسبه می‌شود: شدت نیرو،  مدت زمان اعمال نیرو، تعداد دفعات اعمال نیرو توسط اپراتور در هر دقیقه، پوسچر دست و مچ، سرعت کار و مدت زمان  انجام کار. بر اساس تحقیقات Moor و Grag در سال 1995 مشخص  شد که هر چه ضریب SI برای اپراتور بالاتر باشد، احتمال آسیب‌دیدگی وی نیز بیشتر خواهد بود. در بخش Strain Index  از نرم‌افزار ErgoIntelligence، با وارد کردن شش متغیر ذکر شده به نرم‌افزار، شاخص SI محاسبه شده و سطح ریسک مرتبط با آن نیز مشخص می‌شود. 
[عکس: UEASI.JPG]

OCRA مخفف Occupational Repetitive Actions Index است. در این روش با دریافت برخی از ویژگی‌های کار، تعداد بهینه دفعات تکرار آن در هر دقیقه مشخص می‌شود. این عدد با در نظر گرفتن یک مقدار ثابت  (30 کار در هر دقیقه) و تغییر آن با توجه به شرایط خاص کار، پوسچر بدن، مدت زمان استراحت و ... به دست می‌آید. با توجه به تفاوت تعداد کارهای انجام شده در هر دقیقه با تعداد دفعات بهینه انجام کار، عدد OCRA) OCRA Grand Score) محاسبه می‌شود که این عدد مبنایی برای تعیین سطح ریسک مربوط به اپراتور و انجام اقدامات اصلاحی است.

CTD Risk Index  مخفف Cumulative Trauma Disorders Risk Index است. این بخش از نرم‌افزار ErgoIntelligence با دریافت اطلاعات کمّی در مورد ویژگی‌های کار مانند فرکانس حرکات دست و نیروهای وارد بر آن، شاخصی را محاسبه می‌کند. (Grand Score) این شاخص نشان‌دهنده میزان فشار وارد بر ماهیچه‌ها و تاندون‌های مچ است و در تشخیص مشکلات جسمی اپراتور و برنامه‌ریزی برای اصلاح کار به کار می‌آید. هم‌چنین با استفاده از این شاخص و نمودارهایی که به همین منظور طراحی شده‌اند می‌توان نرخ آسیب‌دیدگی اپراتور را به ازای هر 200000 ساعت کار پیش‌بینی نمود.


نمونه ارزیابی پوسچر به روش RULA با نرم‌افزارهای ارزیابی پوسچر اندام فوقانی ErgoIntelligence 
 - ارزیابی پوسچر به روش RULA قبل از مداخله
 - ارزیابی پوسچر به روش RULA بعدا از مداخله

مهندس بیات: مهندس بهداشت حرفه ای 
نوع فایل: PDF
تعداد صفحات: 2 
.pdf   نمونه ارزیابی پوسچر به روش RULA با نرم‌افزارهای ارزیابی پوسچر اندام فوقانی ErgoIntelligence.pdf (اندازه 704.11 KB / تعداد دانلود: 106)
پاسخ
#2
sepase faravan az poste arzeshmand shoma@
پاسخ
#3
سلام و خسته نباشید
ببخشید برنامه فوق(ارگو اینتلجنس) را دانلود کردم ولی اجرا نمی شود لطفا راهنمایی بفرمائید ممنون
پاسخ
#4
(03-06-2022، 01:47 AM)بیات نوشته: سلام و خسته نباشید
ببخشید برنامه فوق(ارگو اینتلجنس) را دانلود کردم ولی اجرا نمی شود لطفا راهنمایی بفرمائید ممنون

با سلام 
با ویندوز چند اجرا می کنید؟
پاسخ
#5
با سلام من با گوشی عضو انجمن شدم این فایل رو نیاز دارم ولی با لپ تاپ نمیتونم وارد بشم میشه کمک کنید؟
پاسخ
  


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نرم افزارهای ارزیابی پوسچر rula masoomi 1 6,339 02-14-2024، 10:11 AM
آخرین ارسال: nasrin.md
  نرم افزار ارزیابی پوسچر ROSA masoomi 2 10,775 12-28-2019، 11:03 AM
آخرین ارسال: masoomi

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع:
1 مهمان