[-]
کلمات کلیدی
تحلیل تجزیه کار 5wh ناشی حوادث روش از

تجزیه و تحلیل حوادث ناشی از کار به روش 5WH
#1
تجزیه و تحلیل حوادث ناشی از به روش 5WH
روش کار: روش مورد نظر بر پایه تدوین گزارشی کامل از حادثه تکیه دارد که بر اساس آن گفته می‌شود گزارش حادثه بایستی به‌صورتی تهیه گردد که بتواند به کلیه سؤالات مطرح شده در باره حادثه که در 6 دسته کلی زیر جای می‌گیرند پاسخگو باشد. همان‌گونه که از نام روش نیز پیداست 5 دسته از این سؤالات با حرف انگلیسی W و یک دسته نیز با حرف  H شروع می‌شود. 6 دسته سؤالات یاد شده عبارتند از:
?What: در این دسته سوالاتی که با کلمه چه شروع می‌شوند قرار می‌گیرند. از این سؤالات می‌توان به مواردی نظیر چه دستگاه‌های در حادثه دخیل بودند؟،  چه چیزی باعث شروع حادثه شده است؟ و ... اشاره کرد.
?When: سوالاتی که در این گروه جای می‌گیرند با کلمه چه وقت شروع می‌شوند. برای مثال سوالاتی نظیر چه وقت حادثه رخ داده است؟، چه وقت واحد امداد و نجات وارد عمل شده است؟ و ... قابل ذکر است.
?Where: در این گروه سوالاتی که بر کلمه کجا تاکید دارند جای دارند. برای مثال در موقع حادثه سرکارگر کجا بوده است؟ فرد آسیب دیده در موقع حادثه کجا قرار گرفته بود؟ و ...
?Who: سوالاتی که در این دسته جای دارند با کلمه چه کسی شروع می‌شوند. برای مثال مصدومین چه کسانی هستند؟، سرپرست کارگر چه کسی بوده است؟ و ...
?Why: این سؤالات با کلمه چرا شروع می‌شوند. برای نمونه مثال چرا در موقع حادثه دستگاه حفاظ نداشته است؟ چرا سوزنبان گاردها را بالا داده است؟ 
?How many, much: این نوع سؤالات بر روی مقدار و کمیت تاکید دارند. از این دسته سؤالات می‌توان به مورد سرعت قطار در موقع تصادف چقدر بوده است؟ مقدار مواد قابل اشتعال درون قطار چه مقدار بوده است؟ و ... اشاره کرد.
حال با توجه به متد فوق حادثه تصادف قطار با اتومبیل تشریح می‌شود بطوریکه بتوان در قالب شرح حادثه به جواب سؤالات یاد شده رسید:

 
منابع مورد استفاده:
 Bahr, NJ, (1997).  System Safety Engineering and Risk Assessment:  A practical approach.  London:  Taylor & Francis
Goetsch, DL, (1999).  Occupational Safety and Health for Technologists, Engineers, and Managers, 3rd ed.  Columbus:  Prentice Hall
 Kohn, JP, Friend, MA, Winterberger, CA, (1996). Fundamentals of Occupational Safety and Health. Rockville, MD: Government Institutes, Inc
 Manuele, FA, (1999). In Safety Through Design, Ed.Christensen, W.C and Manuele, F.A., Chicago: NSC Press
پاسخ
  


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تجزیه و تحلیل حوادث به روش WBA masoomi 0 1,365 05-17-2019، 12:59 PM
آخرین ارسال: masoomi
  تجزیه و تحلیل سلسله مراتبی AHP masoomi 0 3,808 03-15-2018، 05:38 PM
آخرین ارسال: masoomi

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع:
1 مهمان