[-]
کلمات کلیدی
ارزیابی ریسک روش mort

ارزیابی ریسک به روش MORT
#1
ارزیابی ریسک به روش MORT

تجزیه و تحلیل مدیریت نظارت ریسک درختی Management Oversight and Risk Tree

مدیریت نظارت و ریسک درختی (MORT) یک روش تجزیه و تحلیل برای شناسایی نظارت مربوط به ایمنی و خطا است و یا حذفسات که منجر به وقوع یک اشتباه می شود.MORT در درجه اول یک ابزار تجزیه و تحلیل واکنش برای بررسی حادثه می باشد، اما همچنین می تواند برای ارزیابی فعال و کنترل خطرات استفاده شود. از تجزیه و تحلیل های MORT برای ردیابی و شناسایی همه عوامل منجر به یک اشتباه و یا رویداد ناخواسته استفاده می شود.
تجزیه و تحلیل MORT با بهره گیری از ساختار منطقی و قواعد تجزیه و تحلیل درختی خطا (FTA)، با الحاق برخی نمادهای جدید انجام می شود. این به این معنی است که MORT می تواند برای تولید محاسبات احتمال خطر مانند FTA مورد استفاده قرار گیرد. تجزیه و تحلیل MORT نقاط تصمیم گیری برای یک ارزیابی برای برنامه های ایمنی که در آن به طراحی و یا تغییر برنامه مورد نیاز است را فراهم می کند. MORT تلاش می کند ایمنی طراحی کند همراه با مدیریت ایمنی.
این روش تجزیه و تحلیل بر اساس نوعی سیستم طراحی تجزیه و تحلیل خطر است (SD-HAT). برای شرح انواع تجزیه و تحلیل به فصل 3 مراجعه کنید. فرم کوچکتر و کمتر پیچیده تر از MORT که توسعه داده شده است با عنوان مینی MORT شناخته می شود.
روش MORT یک ابزار تحلیل علت ریشه است که یک روش سیستماتیک فراهم می کند برای برنامه ریزی، سازماندهی، و انجام یک تحقیق مفصل و جامع در مورد حادثه. این روش مورد استفاده کسانی است که اقدامات کنترلی خاص و عوامل مدسرستس کمتر مناسب طراحی می کنند (LTA) و برای جلوگیری از وقوع اشتباه و یا رویداد ناخواسته نیاز به اصلاحات دارند. تمرکز اصلی MORT سهل انگاری، اشتباهات، و یا حذفیات و تعیین آنچه در سیستم مدیریت شکست خورده است.
تجزیه و تحلیل MORT قابل اجرا با تمام انواع سیستم ها و تجهیزات است، با پوشش تجزیه و تحلیل داده شده به سیستم، زیر سیستم ها، روش ها، محیط زیست، و خطای انسانی. کاربرد اصلی MORT این است که در تحقیقات حوادث بد تمام عوامل ریشه ای  را شناسایی کند و و اقدامات اصلاحی مناسب را تضمین کند.
تجزیه و تحلیل MORT قادر به تولید تجزیه و تحلیل های دقیق ریشه های منجر به یک رویداد ناخواسته و یا حادثه ناگوار است. MORT با استفاده از دقت و منطق هرگونه جریان انرژی داخلی و خارجی را در یک سیستم ردیابی و تجزیه و تحلیل میکند. درجه دقت تجزیه و تحلیل بستگی به نظم و انضباط و توانایی تحلیلگر برای پیگیری منطقی جریان ها و موانع در سیستم دارد.
تحلیلگر می تواند تجزیه و تحلیل های MORT را آموزش مناسب رهبری کند. این تحلیلگر با توانایی درک مفاهیم جریان انرژی، که حداقل دانش ابتدایی از رفتارهای هر یک از انواع اولیه انرژی است، را باید داشته باشد. قابلیت منطقی شناسایی منابع انرژی و مسیر جریان آن در سیستم یک مهارت ضروری است. توانایی تجسم انرژی آزاد شده یا انرژی مبادله یا انتقال داده شده از مهارت های مفید دیگر می باشد. از آنجا که تجزیه و تحلیل MORT بر اساس فرم طولانی FTA می باشد، روش FTA خود می تواند به عنوان یک جایگزین برای تجزیه و تحلیل MORT استفاده شود. همچنین یک نسخه فشرده از MORT، به نام مینی MORT، می تواند مورد استفاده قرار گیرد
استفاده از MORT برای برنامه ایمنی سیستم به طور کلی توصیه نمی شود چرا که پیچیده، وقت گیر، بزرگ از نظر اندازه و درک آن دشوار است. دیگر تکنیک های تحلیل خطری که در دسترس هستند نتایج موثرتری را ارائه می دهند. MORT می تواند برای تحقیقات حوادث ناگوار استفاده شود، اما FTA راحت تر و بیشتر درک می شود و موثرتر است.
پاسخ
  


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  فیلم دوره دسته بندی و کاربرد تکنیک های شناسایی خطر و ارزیابی ریسک masoomi 0 245 05-20-2023، 12:24 PM
آخرین ارسال: masoomi
  مجموعه ارزیابی های ریسک به روش آنالیز شغلی JSA masoomi 0 1,581 11-08-2020، 12:20 PM
آخرین ارسال: masoomi

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع:
1 مهمان